BIEDRZENIEC MNIEJSZY, BIEDRZYCA TARCZOWATA, PERZ WŁAŚCIWY

BIEDRZENIEC MNIEJSZY 

Znany też pod nazwą pimpinella saxifraga oraz w wersji bardziej ludowej: bibernella i rospikamień.

 

Ziele działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, pobudzająco na trawienie i ściągająco.Polecana jest w przypadkach astmy ze względu na działanie rozkurczowo i wykrztuśne. Można nią leczyć przypadłości górnych dróg oddechowych oraz biegunki, wzdęcia, bóle żołądka (np. po przejedzeniu). Ze względu na działanie moczopędne stosuje się go w przypadkach zapalenia pęcherza moczowego, kamicy moczowej i dnie.

 

Do użytku zewnętrznego biedrzeniec mniejszy przyda się przy okładach na rany,  przemywaniu gardła oraz skóry i w innych stanach zapalnych.

 

Częścią zielarską rośliny jest korzeń. Warto pamiętać, że korzenie biedrzyńca mniejszego suszy się w suszarni w temperaturze do 35 stopni.

 

Uwaga! Naparu nie można pić w zbyt dużych ilościach, ponieważ niekorzystnie wpływa na nerki.

 

BIEDRZYCA TARCZOWATA

Funkcjonuje też pod inną nazwą -podophyllumpeltatum.

W jej składzie surowcowym są korzeń biedrzygi oraz owoc biedrzygi.

Roślina znalazła wykorzystanie w lecznictwie. Dla przykładu żywica zawarta w korzeniu biedrzygi ma działanie antymitomicznie (zatrzymuje podział komórkowy tkanek patologicznych).

Ważne. Służy również do usuwania niektórych odmian nowotworów skóry oraz brodawek.

 

PERZ WŁAŚCIWY

Z nazw ludowych znane są jeszcze np. perz biały, rolnica perz, psia pasza, pyrnik.

W Polsce spotkać go można na łąkach i polach, a także na trawnikach i w ogrodach, w roli trudnego do pozbycia się chwastu.

Właściwości perzu pozwalają na leczenie nim początkowych stadiów cukrzycy. Medycyna ludowa poleca w tym celu stosowanie kłączy perzu. Roślina może być także preparatem odżywczym ze względu na bogaty skład, m.in. w węglowodany, pektyny, witaminę C, żelazo, krzem i potas.

Dziś perz jest stosowany jako środek moczopędny (choroby jak zapalenie pęcherza, cewki moczowej), pobudzający przemianę materii i pomocny w kłopotach z trawieniem. Pomaga na choroby nerek i jest określany „ziołem, które czyści krew”. Ma działanie łagodzące ból.

Ciekawostka.Roślinę wykorzystywano do produkcji szczotek i mioteł. Służyły do tego kłącza perzu, które są bardzo odporne na uszkodzenia.

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2025